Mikor lehet? Véradás után plazmaadás vs. plazmaadás után véradás

Véradás után, plazmaadás előtt 14 napot várnia kell az adományozónak.

A véradás és a plazmaadás egyaránt az életmentés és segítségnyújtás legnemesebb tettei közé tartoznak, így nem csoda, hogy vannak, akik mindkét területen kiemelkedően teljesítenek.

Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül a mellett, hogy még a hétpróbás plazmaadó hősök között is akad olyan, aki nem tudja, hogy véradás után plazmaadás, illetve plazmaadás után véradás mikor lehetséges/javasolt legkorábban. Cikkünkben minden fontos információt összegyűjtöttünk, hogy Te felkészülten és megfelelő időben adhass plazmát véradás után, illetve adhass vért plazmaadás után.

Véradás után plazmaadás? Ennyit várj!

Kezdjük mindjárt a legfontosabbal: Magyarországon a teljes véradást követően 14 napot kell várnod, mielőtt újra adnál plazmát.  Ami még szintén nagyon fontos, hogy a véradást követően mindenképp hozd magaddal a kapott igazolásodat a következő plazmaadásodra!

Angliában például véradás után minimum 4 héttel lehet csak plazmát adni, de vannak olyan országok is, ahol 8 héttel véradás után lehetséges csak a plazmaadás. A biztonság fontos, de a hazai 14 napos szünet is elegendő.

Ahhoz, hogy megértsd, miért fontos ennyit várni, miközben megszokhattad, hogy a plazmaadások között mindössze 3 napnak kell eltelnie, meg kell néznünk, mi történik a testünkben véradáskor (és véradás után).


Mi történik a szervezetedben véradás után?

A vér vörösvérsejteket, fehérvérsejteket, vérlemezkéket és plazmát is tartalmaz, amelyek mindegyike fontos szerepet játszik a szervezet működésében. Véradáskor pedig nagyságrendileg 450 ml (+/-45 ml), valamint még négy kémcsőnyi vért (utólagos vizsgálatokhoz) vesznek le tőled. 

Plazmaadóként évente legalább egyszer részt kell venned teljes véradáson annak érdekében, hogy az országos vérkészlet szintjét stabilan tarthassuk.

A véradás során jelentős mennyiségű folyadékot veszít a szervezet (egy átlagos felnőtt szervezetében összesen 5-6 liter vér kering); nem véletlen, hogy minden lehetséges helyen felhívják a véradók figyelmét arra, hogy figyeljenek a véradás utáni megfelelő étkezésre és az optimális folyadékbevitelre. Valamint arra is, hogy aznap kerüljenek minden megterhelő tevékenységet!

Regeneráció: „ahány elem, annyi szokás”

Maga a vérplazma 1-2 napon belül pótlódik, hiszen a szervezet gyorsan újrahasznosítja a rendelkezésre álló folyadékokat (ezért fontos a megfelelő vízfogyasztás).

A vörösvértestekkel már más a helyzet: itt 4-6 hétre is szükség lehet a teljes regenerációhoz, ugyanis a csontvelőnek időbe telik új sejteket termelni. A fehérvérsejtek regenerációja ennél gyorsabb, hiszen ezek élettartama rövidebb, és a szervezet gyorsabban képes újakat előállítani. 

A vérlemezkék is pár nap alatt újratermelődnek. A megfelelő hemoglobinszint eléréséhez szükséges vasmennyiség pótlása viszont akár 1-2 hónapot is igénybe vehet, nem véletlen, hogy véradás után sokan fogyasztanak vasban gazdag ételeket (például vörös húsokat vagy spenótot).

Ezek alapján nem meglepő, hogy a hölgyek 365 napon belül maximum 4, a férfiak pedig maximum 5 alkalommal adhatnak vért. Mielőtt azonban megijednél, hogy az 5-12 perces véradás hónapokra „tönkreteszi” a szervezetedet, megnyugtatunk, hogy 1-2 nap elegendő ahhoz, hogy visszatérhess az összes megszokott tevékenységedhez. A megfelelő hidratáció és a tápláló ételek fogyasztása pedig felgyorsítja a regenerációt. Természetesen az általános egészségi állapot és az életmód is sokat nyom a latban, de megfelelő előkészületek mellett nincs mitől tartanod.

Plazmaadás során pedig pláne, hiszen ott a levett vért plazmára és vérsejtekre, valamint vérlemezkékre bontják, majd a plazmán kívüli alkotóelemeket visszajuttatják a véráramba. Ez a legfőbb különbség a vérvétel és a plazmalevétel (plazmaferezis) között, ezért hosszabb a plazmaadás, mint a vérvétel, és ezért adhatsz akár 45-ször vérplazmát évente (szemben a 4-5 véradással). 

Tehát mindkét folyamat biztonságos, és ha az a kérdés, hogy véradás után plazmaadás mikor lehetséges, akkor a válasz: a vérvételt követően várj 14 napig, utána már jöhetsz is plazmát adni.

Most pedig evezzünk át a másik oldalra, vagyis nézzük meg, mi a helyzet a plazmaadás utáni véradással!

Plazmaadás után véradás

Véradás után plazmaadás vagy plazmaadás után véradás: a hős mutatja, hogy a megfelelő javaslatokat követve sima ügy.

Itt is kezdjünk a legfontosabbal: plazmaadás után véradás legkorábban 3 napot követően javasolt. Legalábbis Magyarországon. Bár ezen a téren nincs akkora különbség nemzetközi fronton a várakozási időt illetően, mint a véradás utáni plazmaadás esetén. Szinte mindenhol 2-3 nap a javasolt szünet plazmaadás és véradás között.

Ennek oka, hogy a vér mintegy 55%-át kitevő vérplazma (amelynek több mint 90%-a víz), 1-2 napon belül újratermelődik a szervezetben. A vér 1%-át kitevő fehérvérsejteket és vérlemezkéket, illetve a 44%-át adó vörösvérsejteket pedig „nem érinti” a plazmalevétel, hiszen ezek a lassabban újratermelődő, regenerálódó elemek az innovatív ferezisgépeknek köszönhetően visszajutnak a keringésbe. Ezért tart tovább a plazmaadás, mint a véradás. Cserébe viszont szuper juttatásokra számíthatnak a plazmaadó hősök.

Mi történik a szervezetedben plazmaadás után?


A plazma ugyebár főként vízből, fehérjékből, elektrolitokból és egyéb, oldott anyagokból áll, amelyek fontos szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjében. Bár az egyéni regenerációs képességek függvényében testünk más-más ütemben kap újra erőre, szerencsére 2-3 napnál többet akkor sem vesz nagyon igénybe a teljes regeneráció, ha valaki nem követi 100%-ban egészségtudatos javaslatainkat.

Persze azért érdemes figyelembe venni a javaslatainkat, és informatív táplálkozási kisokosunk szerint enni és inni, hiszen így elkerülheted az olyan, ritkán előforduló mellékhatásokat, mint például a fáradtság, a kiszáradás vagy a szédülés.

Plazma Center tipp:

Táplálkozási kisokosunkat nemcsak plazmaadás, hanem véradás előtt és után is követheted. Ami még segíti a regenerációt mindkét esetben, az a pihenés (7-9 óra alvás, fizikailag megterhelő tevékenységek aznapi kerülése).

Véradás és plazmaadás: kéz a kézben jár?

Érdekesség, hogy Magyarországon a véradás és a plazmaadás szinte kéz a kézben jár. Azért csak szinte, mert rendszeres véradóként természetesen senkinek nem kötelező olykor plazmát is adnia. A plazmaadó hősökre viszont más szabályok vonatkoznak…

A jelenlegi, hazai jogszabályok értelmében a plazmaadóknak az első vérplazmaadást követő 180 napon belül teljes véradással kell támogatniuk a rászoruló, magyar betegek gyógyulását, illetve évente legalább egyszer részt kell venniük teljes véradáson annak érdekében, hogy az országos vérkészlet szintje stabil maradhasson.

Útravaló

Véradás után plazmaadás? Plazmaadás után véradás? Mivel mindkét folyamat képzett szakemberek által felügyelve, modern és szuperbiztonságos eszközökkel történik, nincs mitől tartani. Főleg, ha betartod a szükséges regenerálódási időt, és nem mondasz le a pihenésről, a megfelelő hidratációról (minimum 2-3 liter víz elfogyasztása a nap folyamán) és a kiegyensúlyozott táplálkozásról.

A Plazma Center barátságos csapata mindenben segít, szakembereink átfogó egészségügyi szűréssel várnak, és nemcsak a plazmaadás, de akár a véradás során is számíthatsz ránk. 

Itt adhatsz plazmát

Találd meg a hozzád legközelebbi helyszínt, és válj hőssé vérplazmáddal! 
Az életmentés csak egy karnyújtásnyira van tőled.
Scroll to Top

Válj HŐSBŐL

JÓTEVŐ

ANGYALLÁ!

259420

FORINT ADOMÁNY
A PLAZMA CENTER
RÉSZÉRŐL