Hogyan zajlik a plazmaadás folyamata?
Alkalmassági vizsgálat
- Először felvesszük a személyes adataidat. A személyi igazolványodat, lakcímkártyádat és TAJ kártyádat, kérjük, hozd magaddal!
- Ezután egy orvosi vizsgálat következik, amely során egy rövid kérdőívet is ki kell töltened.
- A vizsgálat részeként vért is veszünk tőled a laborvizsgálathoz (ez még nem plazmaadás, de elengedhetetlen ahhoz, hogy plazmaadóvá válhass).
- Az alkalmassági vizsgálatot minden 15. plazmaadás alkalmával megismételjük.
Laborvizsgálat
- Minden plazma- vagy véradást szűrővizsgálat követ, amely során bizonyos vírusok jelenlétét vizsgáljuk (pl. Hepatitis). Előfordulhat, hogy a méréseket követően tapasztalt orvosunk további vizsgálatokat javasol számodra.
- Ahhoz, hogy plazmaadó hős lehess, eredményeidnek bizonyos határértékek közé kell esniük. Ennek hiányában bizonyos ideig nem adhatsz vérplazmát.
Hogyan készülj a plazmalevételre?
A plazmaferezis előtti napon 2-3 liter, aznap, plazmaadás előtt 2 liter vizet érdemes meginnod (több részletben). Mindenképp egyél valamit (pl. sovány húst/aszalt gyümölcsöt/rizst), maximum 1-2 órával azelőtt, hogy megérkeznél. Már a plazmaadás előtti napon is érdemes kerülnöd a nehéz, zsíros ételeket.
Fogamzásgátló tablettát szedő hölgyeknél a tabletta bevétele és a plazmaferezis megkezdése között legalább 3 órának el kell telnie!
Plazmaadás
- Plazmaadás előtt időpontot kell foglalnod online, telefonon vagy személyesen!
- Orvosunk minden plazmaadás előtt leellenőrzi véred hemoglobinszintjét, valamint testhőmérsékletedet, vérnyomásodat és pulzusodat. Minden esetben aktuális testsúlyod határozza meg a levenni kívánt vérplazmamennyiséget.
- Miután megkezdődik a plazmalevétel, a plazmaferezis készülék a leválasztott plazmát plazmazsákba gyűjti, majd pár perc elteltével a vérsejteket és a vérlemezkéket ugyanazon a vénán keresztül visszavezeti. Az utolsó visszavezetésnél sóoldatot is juttatunk a szervezetedbe, amely segíti a gyorsabb regenerációt.
- A folyamat nagyságrendileg 30-50 percet vesz igénybe.
Kiknek segítesz ezzel?
Vérzékeny, immunhiányos, vagy májelégtelenséggel, égési sérülésekkel, illetve bizonyos genetikai rendellenességekkel küzdő betegeknek, valamint transzfúzióra és sebészeti beavatkozásra szoruló pácienseknek.
Juttatások
- Plazmaadományonként 10000 Ft alapjuttatást kapsz (Ez az összeg további juttatásokkal bővül az aktuális akcióknak megfelelően.)
- Finom enni- és innivalókkal várunk, amelyek segítenek szervezetednek a gyors regenerálódásban
- Térítésmentesen vehetsz részt minőségi orvosi és laboratóriumi vizsgálatokon
- Részt vehetsz nyereményjátékainkon, amelyeken értékes díjakat sorsolunk ki (pl. okostelevízió, elektromos roller stb.)
- És ami a legfontosabb: VÉRPLAZMÁD ÉLETMENTŐ GYÓGYSZEREK ALKOTÓELEMÉVÉ VÁLIK
Kérdezz: az orvos válaszol!
Biztonságos a plazmaadás? Mit (t)egyek plazmaadás előtt és után? Interaktív videónkban Dr. Jáki Tamás válaszol a leggyakrabban feltett kérdéseitekre!
Adj plazmát!
Itt születnek a hősök.
Gyakran Ismételt Kérdések
A vér két részből áll: plazmából és sejtes elemekből. Véradáskor mindkét komponenst levesszük, míg plazmaadás során csak a vérplazma egy részét, hiszen a vörösvérsejteket, a fehérvérsejteket és a vérlemezkéket visszajuttatjuk a keringésbe.
Plazmaadáskor szúró érzést tapasztalhatsz, ami nem fájdalmasabb, mint a véradás. A szükséges mennyiségű folyadék fogyasztásával egyúttal a fájdalomérzetet is minimalizálhatod. A vizsgálat előtt egy gyors, ujjbegyből történő vérvételre is szükség lesz, ez azonban még a tűfóbiásoknak is meglepően kevés kellemetlenséggel jár.
Minden 18 és 65 év közötti, egészséges felnőtt adhat plazmát, akinek súlya 50-130 kg közötti és rendelkezik magyarországi lakóhellyel. Papírok szempontjából érvényes személyi igazolványra, lakcímkártyára és TAJ kártyára lesz szükséged.
A vérplazmából életmentő gyógyszerek készülnek olyan betegségek és állapotok kezeléséhez, mint például a vérzékenység (hemofília), autoimmun betegségek, immunhiányos betegségek, szervátültetés és égési sérülések.
A szigorú előírásoknak megfelelően, a plazmaadóktól levett vérplazmát -20 °C alatti hőmérsékleten tárolják egy fagyasztókamrában, majd elszállítják egy frakcionáló (plazmafeldolgozó) üzembe, ahol nagyságrendileg 8-12 hónap alatt életmentő gyógyszerkészítményeket állítanak elő a beérkezett vérplazmaadományokból, amelyeket engedélyeztetés után kapnak meg a rászoruló betegek.
A Plazma Center mögött álló világhírű Prothya Biosolutions több mint 60 éves tapasztalattal rendelkezik a vérplazma gyűjtése, illetve a vérplazmából származó gyógyszerek előállítása terén. A vállalat által gyártott gyógyszereket többek között a tüdőgyógyászat, a hematológia, az immunológia, a neurológia, a traumatológia és a fertőző betegségek területén használják.
Évente, tehát 365 nap alatt 45 plazmaadás lehetséges az érvényes szabályozások alapján. Két plazmaadás között minimum 3 napnak (72 órának) kell eltelnie.
- ✘ A plazmaadás nem is fontos, hiszen ott a véradás.
✓ Vért évente négy-öt alkalommal lehet adni, ezzel szemben plazmát 45 alkalommal. A vérből való kivonás helyett a plazma közvetlen levétele százszor hatékonyabb módszer. - ✘ A plazmaadás veszélyes.
✓ A plazmaadás képzett szakemberek által szabályozott a teljes szűrési és adományozási folyamat során. A donorok szigorú egészségügyi szűrésen esnek át plazmaadás előtt, maga a folyamat pedig nem káros az egészségre. A levett plazma megfelelő folyadékbevitellel és táplálkozással néhány napon belül pótolható. - ✘ A plazmaadás komoly mellékhatásokkal jár.
✓ Mellékhatásra (például szédülésre) elsősorban abban az esetben kell számítanod, ha a plazmaadást megelőzően nem ettél vagy ittál eleget. Előfordulhat, hogy némi véraláfutás alakul ki a szúrás helyén – ezeknél komolyabb mellékhatásokra azonban nem kell számítanod, nagyon biztonságos eljárásról van szó.
Itt adhatsz plazmát
Naprakésznek lenni jó!
Fontos információk, szuper lehetőségek, izgalmas programok várnak rád.