
A plazma adás a modern orvostudomány egyik nélkülözhetetlen eleme, amely egyszerre nyújt lehetőséget arra, hogy segíthessünk másokon, és kiegészítsük jövedelmünket, extra bevételhez juthassunk.
A vérplazma életmentő készítmények alapanyaga, különösen fontos azok számára, akik súlyos betegségekkel küzdenek (mint például vérzékenység, májelégtelenség vagy bizonyos immunhiányos állapotok). Ebben a cikkben igyekszünk bemutatni a plazma adás célját, folyamatát, előnyeit és az ezzel járó juttatásokat, miközben eloszlatunk néhány tévhitet is, amely potenciális hősök százait tarthatják távol feleslegesen a plazma adástól.
Kezdjük az alapoknál!
Mi az a plazma és mire jó?
A vérplazma egy sárgás, folyékony folyadék, amely a vér mintegy 55%-át teszi ki. Főleg vízből áll (90%-ban), de az igazi értéke abban a 7-8%-nyi fehérjében rejlik, amely nélkülözhetetlen életmentő gyógyszerek előállításához.
A plazma fehérjéi közé tartozik például az albumin, amely segíti a test folyadékháztartásának szabályozását, és az immunglobulinok, amelyek az immunrendszer fertőzések elleni védelmében játszanak kulcsszerepet. A vérplazmából készült gyógyszereket számos betegség kezelésére használják; talán a legismertebb célcsoportba a hemofíliás betegek tartoznak, akiknél az egész életen át tartó vérzési rendellenességük miatt folyamatos segítségre van szükség.
Hogyan zajlik a plazma adás folyamata?
A plazma adás folyamata hosszabb, mint a hagyományos véradás. Ennek oka, hogy véradáskor a vér mindkét komponensét (sejtes elemek, plazma) leveszik, míg plazmaadás során a vörösvérsejteket, a fehérvérsejteket és a vérlemezkéket visszajuttatják a keringésbe.
Ez a teljesen biztonságos folyamat az alábbi lépésekből áll:
- Alkalmassági vizsgálat:
Az első plazmaadást megelőzően, illetve minden 15. plazmaadás előtt sor kerül egy olyan, átfogó alkalmassági vizsgálatra, amelynek többek között része a vérnyomás- és testhőmérés, az úgynevezett vénakontroll, illetve vérmintavétel, hogy minden kétséget kizáróan kiderülhessen, a jelentkező alkalmas-e a plazmaadásra.
- Plazmaferezis:
A sikeres alkalmasítás és plazma adásra való időpontfoglalás után a plazmaferezis (plazmalevétel) során egy speciális, innovatív készülék segítségével választják szét a levett vért plazmára és sejtes elemekre.
A plazma eltávolítása után a vörös- és fehérvérsejteket, valamint a vérlemezkéket visszajuttatják a szervezetbe. Az egész folyamat körülbelül 30-50 percig tart, attól függően, hogy mennyi vérplazmát vesznek le.
- Plazma adás utáni pihenő:
A folyamat végén javasolt 30 percig pihenni a helyszínen, valamint élni a finom, ingyenes frissítőkkel (pl. fehérjeital, túró rudi stb.), hogy a plazmaadó hősök elkerülhessék az olyan kellemetlenségeket, mint például a szédülés. - Vérplazma szállítása, felhasználása:
A plazmaadóktól levett vérplazmát -20 °C alatti hőmérsékleten tárolják egy fagyasztókamrában, majd elszállítják egy frakcionáló (plazmafeldolgozó) üzembe, ahol 12 hónapon belül életmentő gyógyszerkészítményeket állítanak elő a beérkezett vérplazmaadományokból; többek között a tüdőgyógyászat, a hematológia, az immunológia, a neurológia, a traumatológia vagy a fertőző betegségek területein.
Felkészülés a plazma adásra
A sikeres és biztonságos plazma adás kicsit olyan, mint egy verseny. Legalábbis abból a szempontból, hogy fontos a megfelelő felkészülés. A jó hír, hogy ez a felkészülés csupa könnyen teljesíthető, egészséges részletből áll:
- Hidratálás: Plazma adás előtt és után is fogyassz sok folyadékot (2-3 litert előző nap és a plazma adás napján)! Különösen vizet, frissen facsart gyümölcs/zöldségleveket vagy natúr teát érdemes fogyasztani. Ez ugyanis segít megelőzni a szédülést, és biztosítja, hogy gyorsan, gördülékenyen valósulhasson meg a plazmalevétel.
- Étrend: Fontos, hogy plazmaadás előtt kerüld a zsíros ételeket, mivel ezek ronthatják a plazma minőségét. Fogyassz alacsony zsírtartalmú, fehérjében gazdag ételeket, mint amilyen például a csirkemell, a joghurt, vagy a tojásfehérje.
- Alvás, pihenés: A plazma adás előtti éjszakán próbálj legalább 7-9 órát aludni! A pihentető alvás segíti a szervezet gyors regenerálódását, és csökkentheti a szédülés esélyét.
Ki válhat plazmaadó hőssé?
Plazmát adni 18 és 60 év közötti, egészséges személyek adhatnak, akik megfelelnek bizonyos egészségügyi feltételeknek. Bár néhányan szóvá teszik a különböző kommentszekciókban, hogy a sok plazma adás kimeríti a szervezetet, ez tévedés, hiszen Magyarországon egy évben maximum 45 alkalommal lehet plazmát adni, és két plazma adás között legalább 72 órának el kell telnie. (Ezzel szemben például az USA-ban több mint 100 alkalommal adhatnak plazmát az önkéntesek.)
A plazma adás mellékhatásai
Bár a plazma adás rendkívül biztonságos, bizonyos mellékhatások elő-előfordulhatnak.
Ezek közé tartozik a dehidratáció, a szédülés és a fáradtság. Szerencsére mind könnyen megelőzhetőek, illetve enyhíthetőek, ha valaki betartja a plazmaadás előtti tanácsainkat, mint például a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás és a kiegyensúlyozott étrend.
Ritkán előfordulhatnak zúzódások, foltok a tűszúrás helyén, de ezek általában néhány napon belül maguktól elmúlnak.
Plazma adásért járó juttatások – Te mire költenél évi akár 800.000 Ft-ot?
Sokan nem tudják, de a plazma adás nemcsak nemes cselekedet, de pénzbeli kompenzációval is jár. Magyarországon a plazmaadók juttatásai (központtól függően) 7500 –25.000 forint között mozognak egy-egy alkalomért. A Plazma Center kiemelkedő juttatásairól itt olvashatsz bővebben.
Fontos megjegyeznünk, hogy a fix juttatásokon felül különböző, izgalmas nyereményjátékokkal és egyéb lehetőségekkel várunk minden Plazma Centerben. Időszakos akcióink részleteiről centereink weboldalain olvashatsz.
Gyakori tévhitek a plazma adásról
A plazmaadással kapcsolatban sajnos számos tévhit kering, amelyek elriaszthatják az embereket. Az alábbiakban néhány gyakori tévhitet oszlatunk el, hogy megfontoltan dönthess arról, rálépsz-e a plazmaadó hősök izgalmas és örömteli útjára.
- A plazmaadás fájdalmas 🡪 A tűszúrás enyhe kellemetlenséggel jár, a folyamat maga nem fájdalmasabb, mint egy sima vérvétel.
- A plazmaadás legyengíti az immunrendszert 🡪 Bár a plazmából antitesteket távolítanak el, a szervezet villámgyorsan pótolja ezeket. A plazmaadás tehát nem gyengíti az immunrendszert hosszú távon.
- Plazmát csak a fiatalok adhatnak 🡪 Magyarországon 18 és 60 év között bárki szabadon adhat plazmát, és érdekesség, hogy a világ más pontjain egyes központok akár 70-75 éves korig is fogadnak plazmadonorokat.
Ezek a leggyakoribb tévhitek, de népszerű TikTok csatornánkon rövid és humoros videókban oszlatjuk el a többi tévhitet is. Illetve szuper, informatív tartalmakkal látjuk el a plazmaadó hősöket és a (még) bizonytalanokat.
Útravaló: Miért éri meg plazmát adni?
A plazma adás nemcsak lehetőséget nyújt arra, hogy másokon segítsünk, hanem kiemelkedő pénzügyi lehetőségekkel is jár. Mivel az orvostudomány nem képes mesterségesen előállítani a vérplazmát, ezért a plazmaadó hősök létfontosságú szerepet játszanak a plazmaalapú gyógyszerek és kezelések biztosításában. Ha valaki plazmát ad, életeket ment, miközben anyagilag is jól jár. Csatlakozz a hősök közösségéhez, és segítsd te is a rászorulókat!