Miért ne adj plazmát?

Fiatal hölgy hezitál, hogy miért ne adjon plazmát.

Egyre többet és egyre több forrásból hallhatunk napjainkban a plazmaadásról. Nem csoda, hiszen az életmentő plazmaalapú gyógyszerek nélkülözhetetlenek számos betegség kezelésében, ráadásul a segítőszándékú hősöknek is egyre több és kedvezőbb lehetőségük van a plazmaadásra. Csak a Plazma Center Békéscsabán, Kecskeméten, Tatabányán és Szolnokon is szeretettel várja a plazmaadókat, utóbbi városban már két helyszínen is.

Ezzel együtt még mindig rengeteg tévhit és félreértés kering a plazmaadással kapcsolatban, amelyek sokakat visszatarthatnak attól, hogy részt vegyenek ebben az életmentő folyamatban. Elég beírni a keresőbe, hogy “miért ne adj plazmát”, és máris számos téves információval találkozhatunk, amelyek alapján könnyen elbizonytalanodhat bárki, aki fontolgatja, hogy segítene másokon plazmaadással.

Ebben a cikkben részletesen áttekintjük a leggyakoribb tévhiteket és valós félelmeket a plazmaadással kapcsolatban. Megvizsgáljuk azokat a mítoszokat, amelyek azt sugallják, hogy a plazmaadás fájdalmas, veszélyes vagy hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat. Rávilágítunk arra, hogy miért fontos átgondoltan kezelni ezeket a kérdéseket, és milyen valódi előnyökkel jár a plazmaadományozás – nemcsak azok számára, akik a plazmát kapják, hanem maguknak a plazmaadó hősöknek is.

Ha téged is érdekel, hogy valóban van-e okod aggódni, és szeretnél tisztában lenni azzal, miért nem szabad figyelmen kívül hagyni a plazmaadás lehetőségét, akkor olvass tovább. A cikkből kiderül, milyen egyszerű és biztonságos ez az életmentő folyamat, és hogyan járulhatsz hozzá mások egészségéhez anélkül, hogy veszélyeztetnéd a sajátodat.

Itt a piros, hol a piros: vér vagy plazma?

Egy fehér köpenyes kozmetikus vérlemezkékben és plazmában gazdag vérvételi csöveket tart a kezében.

Ha vér, akkor vörös, azon belül is természetesen a vérvörös színre asszociálunk először. Sokan azonban nem tudják, hogy a vérplazma nem a vér hivatalos neve, hanem egy alkotóeleme. És még csak nem is vörös…

A vérplazma valójában egy sárgás színű, létfontosságú folyadék, amely alapvető szerepet játszik a szervezet belső egyensúlyának fenntartásában. (Így már talán sejted, hogy miért piros mégis a Plazma Center logója – valószínűleg a valósághű sárga árnyalatról nem a vérplazma jutna először az eszünkbe…) 

Kezdjük a vérrel

Tegye fel a kezét, akinek örökre beivódott az emlékezetébe biológiaóráról: “a vér folyékony kötőszövet”. Természetesen senkit sem hibáztatunk, ha ennél több nem maradt meg.🙂 

A vér négy fő elemből áll, amelyek mindegyike fontos szerepet játszik a test megfelelő működésében. Ezek az elemek a következők:

  1. Vörösvértestek: A vér egyik legnagyobb mennyiségben jelenlévő sejtjei, amelyek az oxigén szállításáért felelősek. Ezek a sejtek a hemoglobin nevű fehérjét tartalmazzák, amely megköti és szállítja az oxigént a tüdőből a test többi részébe, illetve visszafelé a szén-dioxidot a tüdőbe, hogy kilélegezhessük.
  2. Fehérvérsejtek: Ezek a sejtek a szervezet immunrendszerének alapvető elemei, amelyek védelmet nyújtanak a fertőzésekkel és a betegségekkel szemben. 
  3. Vérlemezkék: Kis sejttörmelékek, amelyek kulcsfontosságúak a véralvadásban. Amikor egy ér megsérül, a vérlemezkék összetapadnak a sérült helyen, és elősegítik a vérrög képződését, amely lezárja a sebet, megelőzve a további vérzést.
  4. Vérplazma: A vér folyékony része, amely a vér térfogatának nagyjából 55%-át teszi ki. A plazma feladata a sejtek közötti anyagok szállítása, a vérnyomás fenntartása, valamint a véralvadás elősegítése.

Ez a négy komponens együtt biztosítja, hogy a vér oxigént és tápanyagokat szállítson, megszabaduljon a salakanyagoktól, támogassa az immunválaszt és megakadályozza a vérzést.

Az életmentő vérplazma

Bár a vérplazma több mint 90%-a vízből áll, a maradék 10% rendkívül fontos összetevőket tartalmaz, amelyek között fehérjék, zsírok, ásványi anyagok, cukrok és hormonok találhatók. Ezek az összetevők teszik lehetővé, hogy a plazmából életmentő gyógyszerek és terápiák készüljenek, például olyan vezető vállalatok által, mint a Prothya Biosolutions. Az ilyen plazmaalapú gyógyszerek létfontosságúak a súlyos betegségek kezelésében, mint például a hemofília (vérzékenység), a májelégtelenség, a különböző immunhiányos betegségek és bizonyos autoimmun rendellenességek.

A plazmában található legfontosabb fehérjék közé tartoznak az immunglobulinok, az albumin és a fibrinogén, ezek mind-mind különféle létfontosságú funkciókat látnak el.
 

  • Az albumin segít a vér ozmotikus nyomásának és a test folyadékháztartásának szabályozásában, ezáltal fenntartja a vér megfelelő térfogatát és a sejtek közötti folyadékháztartás egyensúlyát. 
  • Az immunglobulinok, más néven antitestek, kulcsfontosságú szereplők a szervezet védekező rendszerében, mivel a fertőzésekkel és a betegségekkel szembeni védekezésben nélkülözhetetlenek. 
  • A fibrinogén a véralvadásért felelős, amely elengedhetetlen a sebek gyógyulásához és a vérveszteség megelőzéséhez.

Emellett a plazmában található elektrolitok, mint a nátrium, kálium és kalcium, segítik az idegi és izomfunkciók megfelelő működését, míg a glükóz, a szervezet legfontosabb energiaforrása, biztosítja a sejtek energiaellátását. A vérplazma tehát nem csupán egy közeg, amely a vér alkotóelemeit szállítja, hanem kulcsszerepet játszik a test számos alapvető funkciójának fenntartásában és az életmentő kezelések biztosításában.

És a legnagyobb csattanó a vérplazmával kapcsolatban: jelen tudásunk szerint mesterséges úton nem állítható elő, ezért a fent említett gyógyszerek elkészítése csakis a nagylelkű plazmaadó hősök segítségével lehetséges. Így van ez nemcsak hazánkban, de az egész világon.

 

Miért ne adj plazmát, amíg nem tudod, mi az?

 

Számos tévhit kering a plazmával kapcsolatban, amelyek félreértéseket okozhatnak az adományozási folyamatban. Teljesen érthető és természetes dolog, hogy ha magával a plazmának a szerepével nem vagy tisztában, akkor a plazmaadás folyamatától is ódzkodni fogsz, és sokkal több érvet tudsz felsorolni amellett, hogy inkább miért ne adj plazmát. 

Ezeknek az érveknek a többsége azonban sántít, vagy téves információkon alapszik. Fordítsuk meg egy kicsit a témát! Az előző részben átvettük, hogy mi a vérplazma – most rántsuk le a leplet arról, hogy mi nem a vérplazma, és milyen tévhitek gyakoriak ezzel az életmentő anyaggal kapcsolatban.

Tévhitek magáról a vérplazmáról – és a tények

Tévhit: “A plazma ugyanaz, mint a vér” 

Bár a plazma a vér egyik összetevője, nem azonos a teljes vérrel. A plazma a vér folyékony része, amely a vér térfogatának mintegy 55%-át teszi ki, és főként vízből, fehérjékből, elektrolitokból és antitestekből áll. Más funkciókat lát el, mint a vörös- vagy fehérvérsejtek.

Tévhit: “A plazmát csak vérátömlesztésekhez használják” 

Talán te is úgy gondoltad, hogy a plazmát elsősorban vérátömlesztésekhez használják, mint a vörösvértesteket. Azonban a plazmát gyakran használják olyan terápiák/készítmények előállításához, amelyek immunhiányos, véralvadási zavarokkal küzdő betegek és más súlyos állapotok kezelésére szolgálnak. Égési sérülések, sokk és trauma esetén is alkalmazzák.

Tévhit: “A plazma könnyen helyettesíthető szintetikus alternatívákkal” 

Nem hibáztatunk senkit, aki a “miért ne adj plazmát?” kérdésre úgy felel, hogy: azért, mert a plazmát könnyen lehet helyettesíteni szintetikus termékekkel. A modern orvostudomány vívmányairól hallva teljesen logikus ez a feltételezés egy ennyire fontos dologgal kapcsolatban. 

Érdekes módon azonban, bár vannak bizonyos szintetikus alternatívák a plazmában található specifikus komponensekhez, mint például az albumin vagy alvadási faktorok, a humán plazma teljes, szintetikus helyettesítője nem létezik, így az adományok elengedhetetlenek.

Tévhit: “A plazma korlátlan ideig tárolható” 

A plazma nem tárolható örökké. A friss, fagyasztott plazmát körülbelül egy évig lehet tárolni, -18°C-on vagy ennél is alacsonyabb hőmérsékleten. Kiolvasztás után egy meghatározott időn belül fel kell használni (általában 24 órán belül), a tárolási körülményektől függően.

Szóval miért ne adj plazmát legfeljebb csak egyszer vagy kétszer? Azért, mert sajnos még akkor sem dőlhetnénk hátra, ha történetesen évekre elég készlet halmozódna fel vérplazmából – évekig ugyanis nem tárolható.

Tévhit: “Minden plazma ugyanolyan” 

Valójában a plazma különböző lehet az adományozó egészségi állapotától, vércsoportjától és más tényezőktől függően. Például bizonyos vércsoportú plazma keresettebb lehet egyes betegek számára, és a magas antitesttartalmú plazma különösen értékes lehet bizonyos gyógyszerek előállításához.

Tévhit: “A plazmaadás végleg kimeríti a plazma mennyiségét a szervezetben” 

A plazma nagy része víz, így a szervezet gyorsan pótolja a folyadékot, általában 24-48 órán belül. A vérplazmában található fehérjék szintén viszonylag gyorsan visszatöltődnek.

Amennyiben betartod a javaslatainkat, pihensz, fehérjedúsan és egészségesen táplálkozol, sok vizet iszol, ennél gyorsabb a folyamat, de a törvényi előírások kikötik, hogy 2 plazmaadás között minimum 72 órának kell eltelnie Magyarországon.

Tévhit: “A plazmaadás kevésbé szabályozott, mint a véradás” 

A plazmaadás szigorúan szabályozott, és szigorú szűrési folyamatok és biztonsági protokollok biztosítják mind az adományozó, mind a fogadó egészségét és biztonságát.

Így válhatsz plazmaadóvá

 

A plazmaadás nemcsak biztonságos, hanem életmentő is. Ne kérdezd többé, hogy ‘miért ne adj plazmát’, hanem tedd meg az első lépést, és segíts másokon. Nézzük, hogyan!

Csak nagykorú, tehát a 18. életévüket betöltő, magyarországi lakóhellyel rendelkező felnőttek adhatnak plazmát, egészen 60 éves korig. 60 év felett már nem ajánlott a plazmaadás, mivel ebben a korban az immunrendszer gyengül, és a szervezet regenerációs képessége csökken. Az idősebb korosztálynak nagyobb kockázatot jelent a plazmaadás, ezért a szakemberek nem javasolják.

Ha 18 és 60 év között vagy, a következő fontos szempont a testsúlyod. A plazmaadó hősöknek legalább 50 kg-os testsúllyal kell rendelkezniük, de nem léphetik át a 130 kg-os súlyhatárt. 

Emellett fontos, hogy egészséges legyél, amit az orvosi alkalmassági vizsgálat igazol. Bizonyos betegségek, mint a Hepatitis B, Hepatitis C, HIV-fertőzöttség, vérszegénység vagy véralvadási zavarok kizárhatják a plazmaadást. Fél éven belüli tetoválás vagy testékszer szintén kizáró tényező lehet.

Ha a fenti feltételeknek megfelelsz, és az egészségi állapotod is megfelelő, nincs akadálya annak, hogy csatlakozz a plazmaadó hősök közé!

“Miért ne adj plazmát…” – Gyakori kérdések és válaszok

Miért ne adj plazmát túl gyakran?

Mivel a plazmaadás a véradásnál sokkal kevésbé megterhelő a szervezet számára, gyakrabban is van rá lehetőség: évente, tehát 365 nap alatt maximum 45 plazmaadás lehetséges az érvényes szabályozások alapján.

Magyarországon két plazmaadás között legalább 72 órának kell eltelnie (ellentétben például az Egyesült Államokkal, ahol csupán 48 órát írnak elő). Ezt az időtartamot az Országos Vérellátó Szolgálat és az egészségügyi hatóságok határozzák meg, pontosan azért, hogy a plazmaadásnak véletlenül se legyen negatív hatása. Az intervallum célja, hogy biztosítsa a donorok egészségét, és lehetővé tegye a szervezet számára a szükséges fehérjék, immunsejtek és egyéb fontos anyagok regenerálódását. 

A plazmaadás során elveszített elemeket ugyanis egy egészséges szervezet magától is képes újra előállítani. A regenerálódáshoz a szervezetnek erre a 72 órás szünetre van szüksége, a folyamat pedig a megfelelő stratégiákkal – például magas fehérjetartalmú ételek fogyasztásával – hatékonyan támogatható.  

A Plazma Center a plazmaadó hősök egészségének védelme érdekében szigorúan figyel az előírások betartására, így egyáltalán nem kell tartanod a túlzásba vitt plazmaadás negatív hatásaitól. Ebben a cikkünkben pedig részletesen olvashatsz a szervezet és az immunrendszer helyes felkészítéséről és regenerálásáról a plazmaadás előtt és után.

 

Miért ne adj plazmát párhuzamosan több centerben is?

A vérplazmának nincs hivatalos, fix ára, de köztudott, hogy a különböző gyűjtőállomások költségtérítést adhatnak a plazmaadó hősöknek.  Habár csábító gondolat lehet egyszerre több létesítményben is “párhuzamos” plazmaadóvá válnod a juttatásokért cserébe, óva intünk ettől!

A minimum 72 órás szünet két plazmaadás között a plazmaadók egészségének védelmében előírás. A Plazma Center szigorúan figyel az előírások betartására, így egyáltalán nem kell tartanod a túlzásba vitt plazmaadás negatív hatásaitól. Azonban ha ezt a szabályt megpróbálod áthágni, azzal az egészségedet kockáztatod, aminél nagyobb kincs nem létezik!

Itt adhatsz plazmát

Találd meg a hozzád legközelebbi helyszínt, és válj hőssé vérplazmáddal! 
Az életmentés csak egy karnyújtásnyira van tőled.
Scroll to Top